antilles-foot

Znane zawsze wydaje się lepsze
Jak nawiozić trawnik

Aby trawa wciąż intensywnie się rozwijała, należy ją regularnie nawozić. Im częściej ją kosimy i im gęstsza rośnie, tym więcej składników odżywczych potrzebuje. Największe znaczenie dla niej ma azot, który pobudza wzrost, fosfor wpływający na rozwój korzeni oraz potas regulujący gospodarkę wodną.

Nawozy stosujemy ściśle według wskazań producenta, zwykle jednak co najmniej trzy razy w roku: wczesną wiosną, w czerwcu i pod koniec sierpnia. Możemy wybierać spośród wielu dostępnych na rynku gotowych mieszanek. Najwygodniejsze w użyciu będą preparaty w formie granulek.

Nawóz należy rozsypać równomiernie, na świeżo skoszonym, suchym trawniku. Bezpośrednio potem trzeba podlać murawę. Warto też sięgać po preparaty wolno działające, które stosuje się zaledwie raz w roku, na początku sezonu – w ten sposób oszczędzimy sobie pracy oraz zwiększymy bezpieczeństwo roślin.

Jeżeli gleba jest mocno zakwaszona, czyli ma pH niższe niż 6, konieczny okaże się też zabieg wapnowania. Wykonuje się go raz w roku, wiosną lub jesienią, uprzednio silnie wygrabiając darń.