antilles-foot

Znane zawsze wydaje się lepsze
Przygotowanie ogrodu na zimę

Jesień to czas przygotowania ogrodu na przyjście zimy. Puste miejsca pozostałe po uprawie niektórych roślin jednorocznych należy oczyścić, przekopać i zasilić nawozami organicznymi, przy czym nawóz winno się przekopać i wymieszać z ziemią.

W przypadku, gdy podłoże jest zbyt kwaśne, warto przeprowadzić zabieg wapnowania. Gleby piaszczyste dobrze jest na zimę wzbogacić nie tylko nawozami organicznymi, ale i torfem oraz gliną.

Przed nadejściem zimy musimy szczególnie zadbać o kondycję roślin. Dlatego powinniśmy je wciąż obficie podlewać, jeśli jesień nie jest deszczowa.

Dobrze jest sięgnąć po wieloskładnikowe nawozy mineralne skomponowane specjalnie do jesiennych zasileń. Charakteryzuje je wysoka zawartość potasu i fosforu oraz znikome ilości azotu.

Taka mieszanka sprawi, że rośliny lepiej zniosą niedogodności związane z zimową aurą, a wiosenną wegetację rozpoczną w dobrej formie. Dla ochrony przed zimą rośliny obsypujemy u nasady kopczykiem z ziemi, kory bądź trocin.

Niektóre wymagają dodatkowego okrycia stroiszem (gałązkami iglastymi), słomą, włókniną bądź jutą. Rośliny osłaniamy dopiero wówczas, gdy temperatura spadnie poniżej -5 stopni Celsjusza.

Jeśli uczynimy to zbyt wcześnie, narazimy je na gnicie, a ponadto stworzymy świetne kryjówki dla gryzoni. Dobrym pomysłem jest również wyposażenie swojego ogrodu w choinki żywe ceny, które idealnie podkreślą świąteczny charakter tej pory roku.