antilles-foot

Znane zawsze wydaje się lepsze
Skarpy ogrodowe

Skarpy to jeden z popularnych elementów dekoracyjnych. Stosuje się je nie tylko na dużych, zielonych przestrzeniach, ale i w eleganckich, przydomowych ogrodach.

Dzięki nim można wprowadzić na działkę kilka poziomów, co nie tylko urozmaica krajobraz, ale i pozwala w łatwy sposób podzielić teren na zaplanowane wcześniej strefy. Na samym początku trzeba uformować niewielki wykop i ułożyć w nim gruz, łamany żwir, nazywany klińcem lub kamienie.

Kolejną warstwę tworzy się z gruntu z wykopu, a na zewnątrz należy położyć urodzajną ziemię. Takie postępowanie zapewnia przygotowanej skarpie odpowiednio stabilną konstrukcję i dopracowany drenaż.

Bardzo ważne jest właściwe odprowadzanie wody. Co więcej, sztucznie utworzone zbocza wymagają dobrego wzmocnienia.

Nowo usypane skarpy zawsze nieco osiadają, jednak dzieje się to dopiero po jakimś czasie. Proces ten przyspiesza się więc i zagęszcza ziemię przy pomocy specjalnej ubijarki.

Osiadanie jest tak istotne, ponieważ dopiero po stabilizacji skarpy można dokonywać jej modelowania. Niewielkie spadki, takie, które nie przekraczają trzydziestu stopni, zabezpiecza się za sprawą korzeni traw, które docierają na głębokość kilkunastu centymetrów.

W ten sposób dochodzi do umocnienia skarpy. Można to skutecznie robić także wykorzystując niewielkie skałki, między którymi warto zasadzić rośliny.