antilles-foot

Znane zawsze wydaje się lepsze
Żaluzje aluminiowe

Zostawiamy tematykę rolet i poświęcimy teraz nieco czasu tym, które zostały przez nie częściowo wyparte. Słowo „częściowo” jest tutaj kluczowe, bo wcale nie jest tak, iż żaluzje nie cieszą się w ogóle popularnością. Są ludzie, którzy bardzo chętnie montują je w swoich oknach, nie tylko dlatego, że jest to łatwiejsze technicznie.

Do części konsumentów rolety jako takie nie przemawiają, a żaluzje mogą być również estetyczne i bardzo użyteczne. Te wykonane z aluminium są najbardziej klasyczne. Właśnie z tego tworzywa wykonane były pierwsze dostępne w masowej sprzedaży żaluzje, które już w okresie PRL zaczęły pojawiać się w domach.

Użycie aluminium wiązało się i nadal wiąże z kilkoma jego cechami. Przede wszystkim jest to bardzo lekki metal, a więc gotowa żaluzja niewiele waży. Łatwo ją zamontować, nie obciąża ona futryny i jest neutralna kolorystycznie, więc w swojej klasycznej, metalicznej wersji sprawdza się w każdym niemal pomieszczeniu.

Żaluzja wykonana z aluminium nigdy nie zardzewieje, a więc wystarczy ją regularnie odkurzać, by prezentowała się bardzo estetycznie. Istotnym argumentem jest także cena. W dobie materiałowej różnorodności aluminium jest tworzywem relatywnie tanim, a więc dobrym na każdą kieszeń.

Swego czasu normą był montaż żaluzji wewnątrz futryn okiennych. Obecnie, w dobie modułowych okien z PVC, których nie można rozbroić, stosuje się niemal wyłącznie żaluzje nakładane na okna lub montowane do ścian. Chronią one wnętrze przed zbytnim przenikaniem słońca, a równocześnie wpuszczają nieco światła.