Oleje silnikowe: dlaczego wielosezonowe są lepsze?

Oleje silnikowe: dlaczego wielosezonowe są lepsze?

Wybór odpowiedniego oleju silnikowego nie jest łatwy. Ostatnio coraz częściej kierowcy stają przed następującym wyborem: olej sezonowy lub też olej wielosezonowy. Decyzja wcale nie jest taka prosta, tym bardziej, że przecież olej silnikowy to niezwykle ważny płyn dla naszego auta.

Odpowiada on przede wszystkim za utrzymanie jednostki napędowej w dobrym stanie, dzięki czemu samochód może nam dobrze służyć przez długi czas. Z kolei źle dobrany olej silnikowy może wprost doprowadzić do bardzo kosztownych i niekiedy bardzo poważnych awarii silnika. Nic więc dziwnego, że do tematu powinniśmy podejść z rozsądkiem.

Jeśli więc przyjdzie nam wybrać pomiędzy olejem jednosezonowym a wielosezonowym, warto jest wiedzieć, czym tak właściwie się one różnią. Coraz częściej oleje jednosezonowe zastępuje się olejami wielosezonowymi – dlaczego? Jak się okazuje, oleje wielosezonowe świetnie sprawdzają się zarówno wtedy, kiedy na zewnątrz mamy do czynienia z bardzo niską temperaturą, jak i wtedy, gdy za oknem jest bardzo wysoka temperatura. Z kolei oleje jednosezonowe mają dość wąski zakres temperatur, jeśli chodzi o zastosowanie, dlatego też coraz częściej są zastępowane przez wielosezonowe.

Oleje wielosezonowe – dlaczego warto?

Warto raz jeszcze powtórzyć, że oleje wielosezonowe znakomicie odnajdą się zarówno w wysokich, jak i w niskich temperaturach. Tego typu olej może więc pochwalić się bardzo dobrymi właściwościami przepływowymi przy okazji niskich temperatur oraz wciąż dobrą lepkością w sytuacji, gdy temperatura rośnie. Dzięki temu może znacznie skuteczniej i lepiej ochraniać różne ważne części silnika.

Dobrze więc wiedzieć, w jaki sposób oznaczane są oleje wielosezonowe oraz jakich dokładnie oznaczeń szukać na etykietach. Sprawi to, że znacznie łatwiej będzie nam dobrać odpowiedni dla naszego auta olej silnikowy. Jakby tego było mało, oleje wielosezonowe pozwalają również na większe oszczędności związane z paliwem niż oleje jednosezonowe – wszystko to zasługa dobrej lepkości.

Prócz tego, oleje wielosezonowe bardzo dobrze chronią silnik przed osadem oraz znacznie lepiej rozpraszają cząstki sadzy. Nic więc dziwnego, że zyskały sporą przewagę nad olejami jednosezonowymi – tym bardziej w takim kraju jak Polska, gdzie klimat powoduje bardzo szybkie i nagłe zmiany temperatury. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem będzie właśnie olej wielosezonowy, któremu nie straszne ani niskie, ani też wysokie temperatury, o czym zdołało się już przekonać wielu kierowców.

Dla każdego modelu silnika proponowana jest usługa wodorowania silnika w celu wydłużenia żywotności jego działania.