antilles-foot

Znane zawsze wydaje się lepsze
Projektowanie skalniaka – ogród skalny

Projektując ogród warto czasem zdecydować się na nietypowe, zaskakujące rozwiązania. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnego ogrodu, w którym przeważa zieleń, kwiaty i krzewy, jest wyjątkowo interesujący ogród skalny.

Wielką zaletą takiego ogrodu jest bez wątpienia możliwość hodowania w nim wyjątkowych okazów roślin górskich, które w innych warunkach nie mogłyby przetrwać. Zbudowanie ogrodu skalnego nie jest jednak prostą sprawą, dlatego przed rozpoczęciem jego tworzenia należy wszystko dobrze przemyśleć.

Przypadkowość nie może mieć tu miejsca, a wszystkie elementy powinny stanowić spójną całość. Do stworzenia ogrodu skalnego idealny jest teren z naturalnymi wzniesieniami, jednak istnieje również możliwość stworzenia sztucznego wzniesienia, uformowanego z gruzu.

Na samym dole takiej konstrukcji należy umieszczać największe głazy i stopniowo przechodzić do coraz mniejszych. Wzorce „skalniaków” najlepiej czerpać z natury, by stworzone konstrukcje nie wyglądały jak przypadkowo usypany stos kamieni.

Kiedy konstrukcja jest już gotowa, należy jeszcze uzupełnić ją odpowiednią warstwą ziemi, na której będą rosły rośliny. Następnie, ziemię podlewa się wodą i uzupełnia szczeliny drobnymi kamieniami.

Po kilku tygodniach można już sadzić rośliny.